Melanj (Melange) Nedir?

Melanj (Melange) Nedir?

Melanj (Melange) Nedir?


Farklı renk liflerin istenilen oranlarda birleştirilmesi suretiyle elde edilen ipliklere ‘Melanj (melange) iplik’ denilmektedir. 

Farklı metotlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Harman hallaç dairesinde karıştırılabileceği gibi, vigure baskılı kamgarn tops veya bantlardan dublaj yapılarak karıştırılır. Bir elyaf için uygun olan boyar maddenin diğer elyaf tarafından kabul edilmemesi de melanj efektini oluşturur. Üretimde kullanılacak boyalı elyaf miktarı, iplikten istenen renk özelliğine göre belirlenir.

Melanj ipliklerin değişik renklerdeki liflerden oluşması sebebiyle kırçıllı bir görünümü vardır.

Karışım sonucu elde edilmesinden dolayı karışım iplik olaak da adlandırılmaktadır.

Melanj ipliğin dokusu karışımda kullanılan ipliklerin esneklik - yumuşaklık gibi özelliklerine göre değişmektedir.

Değişik lif türlerinden elde edildiğinden; pamuk melanj, polyester melanj, viskon melanj ve penye melanj gibi isimler adlandırılır. 

Hemen her alanda kullanılabileceği gibi çoğunlukla örme ve dokumada kullanılmaktadır. Bere ve sapkadan çoraba, kazak ve gömlekten eldivene kadar hemen her giyim tekstilinde kullanılmaktadır. Melanj iplik giyim alanında kullanıldığı gibi ev tekstil ürünleri, mobilya kumaşları, otomobil koltuk kılıfları vb. sektörlerde de yer almaktadır. 
Melanj iplik nedir?


Kelime kökeni fransızca olan melanj ingilizcede “karışık” anlamı taşımaktadır.


Melanj hangi renktir? 


Sorusunun cevabı için akla gelen ilk renk gri dir. Ancak istenilen renklerde karışımlı ipliklerde üretilebilmektedir. Örneğin sarı, mavi, yeşil, siyah, beyaz, kahve, turuncu, mor, turkuaz, pembe gibi renklerin yanı sıra bu renklerin farklı tonlarında da kırçıllı iplikler de üretilebilmektedir.


Nipaş tekstil; Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi ve Osmaniye  Organize Sanayi Bölgesinde son teknoloji ile donatılmış iki üretim tesisinde aylık 550 ton kapasiteli Ne 8 - Ne 40 arası karışımlı iplik üretimi ile sektöre hizmet vermektedir. Halihazırda kartelamızda 182 adet pamuk polyester karışımlı melanj iplik bulunmaktadır.

Melanj ipliklerimiz TPE tescillidir. 

Ürünlerimizin üretiminde insan sağlığına zarar veren kimyasalları kullanılmamaktadır. (OEKO-TEKS Standart 100) belgemiz mevcuttur.

Fiyat listesi ise karışımda kullanılacak iplik oranına göre değişim göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz...