Open-End İplik Üretimi Nedir?

Open-End İplik Üretimi Nedir?

Open-End İplik Üretimi Nedir?


Pamuk ipliği üretiminde 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlar;

    a- Open-end

    b- Ring Spun

iplik eğirme yöntemleridir.


İplik üretim süreçlerinde ring iplik eğitime metoduna alternatif olarak ortaya çıkan Open-End rotor iplik eğirme yöntemi sağladığı verimlilik artışı nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Üretim hızında artış sağlayan bu yöntemi temel anlamda başarılı kılan en önemli etken bükük ve sarım aksamlarının bağımsız hareket etme kabiliyetine sahip olmasıdır.


Open-End yöntemi ile üretilen iplikler çoğunlukla kısa liflerden üretilmektedir. Bu tür ipliklerde büküm sayısının yüksek olması aşınmaya karşı dirençlerini artırmaktadır. Aynı zamanda yüksek hacim ve emicilik değerlerine sahiptir. İpliklerin düzgün yüzeyli az tüylü ve pürüzsüz olması geniş kullanım alanına sahip olmasını sağlamaktadır. Özellikle giyim, ev tekstili sektörleri open end üretim ipliklerinin en yoğun kullanıldığı alanların başında gelmektedir.
Nipaş tekstil; Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi ve Osmaniye  Organize Sanayi Bölgesinde son teknoloji ile donatılmış iki üretim tesisinde aylık 550 ton kapasiteli Ne 8 - Ne 40 arası karışımlı iplik üretimi ile sektöre hizmet vermektedir. Halihazırda kartelamızda 182 adet pamuk polyester karışımlı melanj iplik bulunmaktadır.